Кожна людина знає, що собою являє ліхтарик. Цей пристрій не потребує представлення. Але ось про те, як вибрати ліхтарик, обізнані далеко не всі. Навіть ті, хто користується ним на постійній основі. Саме цьому питанню спробуємо приділити увагу.
Різновиди ліхтариків за цілями використання
Найпопулярнішим пристроєм вважається універсальний ліхтарик. Альтернативні назви – міський, повсякденний. Він має компактні розміри, призначений для використання під час прогулянок у темний час доби. Також його купують на випадок відключення світла в будинку, квартирі, що дуже актуально в епоху віялових відключень електрики. Універсальний ліхтарик може передбачати один або кілька режимів роботи. Яскравість більшості моделей рідко перевищує 30-40 Люмен.
Туристичні ліхтарики зовні мало чим відрізняються від аналогів для повсякденного використання, хіба що більшими розмірами. Вони комплектуються більш ємними джерелами живлення, тому здатні довгий час функціонувати в автономному режимі. Моделі для туризму, полювання та риболовлі передбачають широкий вибір функцій і налаштувань, містять герметичний корпус, що запобігає потраплянню всередину пилу та вологи. Також вони зазвичай більш яскраві.
Тактичні ліхтарі розроблені для використання зі зброєю. Вони мають вузьку спрямованість променя і високу яскравість – від 250 Люмен. Корпус часто виготовляється з анодованого алюмінію. Матеріал має високу міцність, мінімальну вагу, під час контакту з вологою на поверхні не утворюється корозія.
Ліхтарики для дайвінгу мають повну водонепроникність. Моделі між собою відрізняються за яскравістю, максимальною глибиною занурення. Всі пристрої припускають обтічну форму і компактні розміри.
Окрему категорію портативних освітлювальних приладів складають інспекційні ліхтарики. Вони використовуються в майстернях, для огляду обладнання. Відмінною рисою виступає механічна міцність, наявність декількох ламп для освітлення під різними кутами. Деякі моделі передбачають гнучкий корпус.
Конструкційні особливості ліхтариків
Другий аспект того, як вибрати хороший ліхтарик, – це конструкція. Пристрої можуть мати різну форму корпусу, відрізнятися за габаритами і типами кріплення.
Велике поширення мають ручні моделі. Вони мають невеликі розміри, поміщаються в одній руці. Корпус має форму трубки, на якій часто розміщують петлю для носіння ліхтарика на зап'ясті. Більш потужні і габаритні пристрої прямокутні, забезпечуються жорсткою ручкою. Ручні ліхтарики бувають тактичними, туристичними, універсальними.
Налобні ліхтарики легкі, компактні, за допомогою замків і стрічок кріпляться на голові. Вони зручні тим, що звільняють руки. Брелоки з вбудованими освітлювальними елементами кріпляться на ключі. Вони розраховані на освітлення невеликих ділянок - замкової щілини дверей, поштової скриньки. Їхня яскравість рідко перевищує 10 Люмен.
Для освітлення великого простору на будмайданчику, у кемпінгу використовують ліхтарі-лампи. Вони розміщуються на столі, або іншій рівній поверхні.
Виробники ліхтариків
Не можна розглянути питання, як правильно вибрати ліхтарик, не згадавши про бренди. Тут, як і в інших галузях, усе очевидно. Імовірність купити хороший пристрій від відомої компанії набагато вища, ніж від нової торгової марки.
Є виробники, які спеціалізуються на окремих типах ліхтариків. Інші бренди охоплюють своїм асортиментом практично всі категорії. Але ця особливість сильно залежить від репутації будь-якого бренду, чи він вузькоспеціалізований, чи ні.
Компанія «LightForce» спеціалізується на товарах для мисливців. Освітлювальні прилади виробника ідеально збалансовані, не стомлюють руки під час тривалого використання, мають велику яскравість.
Бренд «M-TECH» розробляє інспекційні ліхтарики. Нещодавно в компанії вийшла лінійка PRO, до якої увійшли 3 надійні ліхтарі з професійними лампами:
- ILPRO104. Має гнучку світну частину з можливістю маневрування на 350 градусів. Ліхтарик здатний освітлювати навіть дуже важкодоступні місця. Модель оснащена димером для регуляції яскравості, індикатором рівня заряду.
- ILPRO109. Вважається однією з найпотужніших інспекційних ламп на ринку. Максимальна яскравість основного джерела світла становить 1100 Люмен, додаткового - 200. Вбудований акумулятор на 5000 мАг забезпечує безперервну роботу протягом 8 годин. Модель укомплектована 2 магнітами для розміщення на металевих поверхнях.
- ILPRO103. Це один з найпотужніших кишенькових ліхтарів, якщо порівнювати габарити і силу потоку світла. Максимальна яскравість – 600 Люмен. Вбудований магніт і кліпса для ременя розширюють можливості кріплення.
Усі інспекційні ліхтарі M-Tech мають клас міцності IK08, не бояться пилу і вологи.
Ключові технічні характеристики ліхтариків?
Однією з головних характеристик вважається світловий потік. Вона вказує на те, скільки світла віддає лампа. Що більше, то яскравіше.
Як вибрати ліхтарик за Люменами:
- пристрій на 10-20 Люмен освітить сходинки, дорогу під ногами;
- для побутового використання достатньо ліхтарика потужністю до 100-200 Люмен;
- потужніші пристрої рекомендовані для професійного використання.
Важливо: якщо світлодіод неякісний, то він світитиме слабкіше, ніж аналог меншої потужності, але чесного виробника.
Щем яскравіший ліхтарик, тим більше енергії йому потрібно. Відповідно, такі моделі комплектуються більш ємними батареями. Для стаціонарних моделей це не проблема, чого не скажеш про ручні, налобні моделі.
Другий параметр – температура світіння. Дешеві моделі випромінюють холодне світло з блакитним відтінком. Воно спотворює сприйняття, неприємне оку. Оптимальними вважаються ліхтарики з температурою світіння від 2500 до 5000 Кельвін.
Третя характеристика – джерело живлення. Ліхтарики бувають із вбудованими і змінними акумуляторами. Другий варіант зручніший тим, що батареї можна міняти подібно до батарейок. Також існують ліхтарики, які живляться виключно від батарейок. Вони не потребують підзарядки, але мають обмежений ресурс і відрізняються меншою потужністю. Пропонують виробники й універсальні варіанти, які можуть працювати, і від батарейок, і від акумуляторних батарей.
Ємність акумулятора і яскравість впливають на час роботи, тому ці два параметри потрібно розглядати в комплекті. Також варто враховувати час повної зарядки. Навряд чи комусь сподобається заряджати ліхтарик 8-10 годин, щоб він пропрацював лише 2-3.
Інші характеристики:
- Режими регулювання. Прості припускають один режим – вкл/викл. Більш просунуті і дорогі пропонують такі режими як розсіяне світло, стробоскоп.
- Матеріал корпусу. Якщо ліхтарик використовується в домашніх умовах, то достатньо моделі із пластику. Вироби з металу, гуми призначені для застосування в польових умовах.
- Стабілізація. Буває повною і неповною. У першому випадку ліхтарик світить яскраво навіть за низького рівня заряду, у другому - падіння яскравості відбувається плавно.
- Тепловідвід. Під час роботи світлодіоди гріються, що може позначитися на терміні їхньої служби. Також вони сприяють нагріванню корпусу. В окремих випадках ліхтарик може бути неможливо тримати. Це свідчить про низьку якість пристрою. У хороших ліхтариках продумане ефективне відведення тепла.
Підіб'ємо підсумки. Як вибрати світлодіодний ліхтарик? Необхідно врахувати мету використання, бажану яскравість і тривалість роботи, швидкість зарядки. Усі інші характеристики є опціональними.
Що більше функцій, то вища ціна. Якщо вони не потрібні, то й переплачувати не варто. Знайти підходящу модель ліхтарика можна в каталозі « Позашляховик». При появі питання щодо конкретної моделі, підбору загалом – звертайтеся до фахівців інтернет-магазину.