Payment
- Cash payment
- Bank transfer
- Card payment
- Cash on delivery
Home / Catalog / Crossbar and rails on the roof / Crossbar whispbar Flush Bar S27 105/110 cm
Specification
| SKU | wh-s27 |
| Бренд | Whispbar |
| Колір | Gray |
| Мінімальна довжина першої поперечки | 105 cm |
| Максимальна довжина першої поперечки | 105 cm |
| Мінімальна довжина другої поперечки | 110 cm |
| Максимальна довжина другої поперечки | 110 cm |
| Замок | THERE ARE |
| Профіль | Aerodynamic |
| Вантажопідйомність | 75 kg |
| Матеріал | Aluminum |
| Наявність T-паза | Yes |
| Необхідний монтажний комплект | Yes |
The roof rack looks great on any car due to its rectangular profile, perfect fit and beautiful appearance. The unit is made of steel.
The clamping points are made of high-quality rubberized material to guarantee protection of the body and roof rails from scratches. The length of the bars reaches 105/110 cm.
The design is specified as silent. There is an installation kit. There is a lock.
A special technology is used on the trunk; it controls the laminar air flow over the beam. As a result, noise and wind resistance are reduced by up to 70%. The maximum load capacity of the structure is no more than 75 kg.
See all crossbars / luggage racks for rails. Return to the crossbar and roof rails.
Instructions
Payment
Warranty
Exchange and return
Be the first to leave a review!
Useful Links
In the vnedorognik.ua online store, you can buy all kinds of auto parts and accessories for 4x4 vehicles and beyond. The catalog offers selection by car model, VIN code, and other parameters. There is an option to save selected items and, by assigning them to a specific vehicle, place them in your personal garage. For ease of use, the site features sorting by various parameters. By the way, interior solutions are grouped in a single section. Seat covers and capes, small accessories and car gadgets, floor and trunk mats, space dividers, and many other goods. Winches for ATVs and SUVs, hoists, power body kits, tow hitches, trailer axles, bike racks, crossbars, roof rails, roller shutters, pickup truck bed covers, awnings, bed liners, fender flares, radiator grilles, dampers, and much more for tuning and styling are located in the exterior tab. The list of tuning parts that provide characteristics of increased power and off-road capability is logically placed in reinforced parts. Silent blocks, mounting bolts, polyurethane bushings, and suspension mounting kits. Lateral rods, control arms, stabilizers and mounts, drive shafts. And also, the steering system, brake discs and pads, differential parts.