Payment
- Cash payment
- Bank transfer
- Card payment
- Cash on delivery
Home / Catalog / Crossbar and rails on the roof / Crossbar whispbar flush bar s07 105 cm
Specification
| SKU | wh-s07 |
| Бренд | Whispbar |
| Колір | Gray |
| Мінімальна довжина першої поперечки | 105 cm |
| Максимальна довжина першої поперечки | 105 cm |
| Мінімальна довжина другої поперечки | 105 cm |
| Максимальна довжина другої поперечки | 105 cm |
| Замок | THERE ARE |
| Профіль | Aerodynamic |
| Вантажопідйомність | 75 kg |
| Матеріал | Aluminum |
| Наявність T-паза | Yes |
The roof rack luggage system harmonizes with any car due to its perfect fit, aerodynamic profile and attractive appearance. The product is made of aluminum alloy.
The clamping points are made of reliable rubberized material to guarantee protection of the roof rails and body from scratches. The length of the bars reaches 105 cm.
The design is classified as silent. There is a mounting whale where various accessories can be mounted in view of the T-groove. There is an integrated locking system (ILS) .
A special technology is used here; it controls the laminar air flow over the crossbar. This reduces wind resistance and noise by up to 70%. The maximum load capacity of the unit does not exceed 75 kg.
See all crossbars / roof racks for rails. Return to the crossbar and roof rails.
Instructions
Payment
Warranty
Exchange and return
Be the first to leave a review!
Useful Links
In the vnedorognik.ua online store, you can buy all kinds of auto parts and accessories for 4x4 vehicles and beyond. The catalog offers selection by car model, VIN code, and other parameters. There is an option to save selected items and, by assigning them to a specific vehicle, place them in your personal garage. For ease of use, the site features sorting by various parameters. By the way, interior solutions are grouped in a single section. Seat covers and capes, small accessories and car gadgets, floor and trunk mats, space dividers, and many other goods. Winches for ATVs and SUVs, hoists, power body kits, tow hitches, trailer axles, bike racks, crossbars, roof rails, roller shutters, pickup truck bed covers, awnings, bed liners, fender flares, radiator grilles, dampers, and much more for tuning and styling are located in the exterior tab. The list of tuning parts that provide characteristics of increased power and off-road capability is logically placed in reinforced parts. Silent blocks, mounting bolts, polyurethane bushings, and suspension mounting kits. Lateral rods, control arms, stabilizers and mounts, drive shafts. And also, the steering system, brake discs and pads, differential parts.